Haliç'e cam köprü

Leonardo Da Vinci'nin 1502 yılında hayal ettiği köprüyü İstanbul'a, Belediye Başkanı Kadir Topbaş armağan edecek

Kadir Topbaş İstanbul'da iddialı bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Vinci'nin Haliç için tasarladığı şeffaf köprüyü hayata geçireceğini söyleyen Başkan, "Bütün dünya İstanbul'u görmeye gelecek" diyor.

***

Haliç'e cam köprü

Leonardo Da Vinci'nin 1502 yılında hayal ettiği köprüyü İstanbul'a Belediye Başkanı Topbaş armağan edecek
Yıl 1502. Roma'nın başında Papa V. Alessandro'nun gayrimeşru oğlu Cesare Borgia var. Borgia Leonardo da Vinci'yi sarayın askeri mühendisi olarak tayin etmiş. O dönemlerde Vinci Osmanlı'nın başındaki Sultan 2. Beyazıd'a bir mektup yazıyor ve Haliç'e bir köprü yapma hayalinden bahsediyor. Ne yazık ki Vinci'nin hayali bir türlü gerçekleşmiyor. Yazdığı mektup 1952 yılında Topkapı Sarayı'nda bulunuyor.

Yıl 2002. İstanbul Metrosu kapsamında Haliç geçişi için bir köprü projesi geliştirmesi için dünyaca ünlü İspanyol mimar Santiago Calatrava İstanbul'a davet ediliyor. Hani 2004 Atina Olimpiyat Oyunları Kompleksi'nin mimarı. Diyor ki Calatrava "İstanbul adeta su üzerinde duruyor, buraya bir köprü yapılacaksa Mimar Sinan'ın eserleriyle aynı dili konuşan bir köprü olmalı. Çok az sayıda destekle su üzerinde yüzer gibi gözüken saydam bir şeyler olabilir" Yıl 2004. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile beraberim. "Haliç için müthiş bir projem var" diyor ve anlatıyor Cam Köprü projesini.

* Nereden çıktı Haliç'e yeni köprü fikri?
İstanbul'un kendine has doğal yapısının yanı sıra bir takım anıt eserler var. Üç imparatorluk ve onun devamında olan insanlar bu kentin oluşumunda telif hakkına sahipler. Ayasofya, Süleymaniye, Galata vs... Yüzyıllar boyunca insanlar İstanbul'da olmak, tanımak ve bu kente bir eser bırakmak istemişlerdir. Ben Belediye Başkanı kimliğimin haricinde biliyorsunuz mimarım. Benim de gönlümde her zaman buraya bir eser bırakmak yatmıştır. Leonardo da Vinci zamanında Haliç için şeffaf bir köprü tasarlamış. Ben onun hayalini gerçekleştirmek istiyorum.

* Çizimlerini siz mi yapacaksınız?
Tabii, yaptım bile.Vinci o dönemde bunu yaya köprüsü olarak tasarlamış. Öğrencilik dönemimde hep hayalini kurardım şimdi gerçeğini görebileceğiz inşallah.

* Haliç'e yeni bir köprü gerekli mi?
Biliyorsunuz tarihi yarımadayla Galata'yı birbirine bağlayan Galata Köprüsü yerini terk etmek zorunda kaldı. Doğru, yanlış oraya girmiyorum. Şu anda bir problem yaşıyoruz. Taksim'den gelen metronun Yenikapı istikametine giderken Haliç'i geçmesi gerekiyor. Hat olarak daha önce geçeceği noktalar ve tüneller onarılmış ama köprü noktasına gelince iş tıkanmış. Varolan köprünün kesintileri sıkıntı verecek diye kurul Unkapanı Köprüsü üzerinden geçilmesine pek sıcak bakmıyor.

* Peki cam köprü teknik olarak metroyu da taşıyabilecek mi?
Ben tasarım olarak lastik tekerlekli ve raylı sistemin içinden geçtiği çelik ve cam karışımı şeffaf bir köprü düşünüyorum. Tasarladım, hazırlıklarına başladık ama tasarımın nasıl olacağı şimdilik sizin hayalinize kalmış.

* Seçim kampanyanızda sık sık "Dünya İstanbul'u görmeye gelecek" demiştiniz. Bu proje o proje mi?
O zaman aklımda önemli bir iki proje vardı, bu onlardan bir tanesi. Projenin yapımında yabancılardan destek alacağız. Çeliği iyi kullanan, iyi bilen mühendislere ihtiyaç var. Aslında onlarla da temasa geçtik. Düşünsenize uçaktan baktığınızda İstanbul'da denizi gösteren şeffaf bir köprü olacak. Bütün dünya bunu görmeye gelecek.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !